Yapı Kredi Bankası süper bir banka canım!!!

Monday September 03rd 2007, 11:44 am |   |  Genellikler | by eser s.

Ne zamandır yazmak istedim de yazamadım. Geçen senelerde bir gaflette bulunup kredi almışım Koçbank’tan. Eee ne bileyim Yapı Kredi’nin Koçbank tarafından alınacağını ve internet şubesinin süper hale getirileceğini!!! Bu yazıyı niye yazdım: Her ay bu kredi meselesi nedeniyle bir kez (ancak bu kadar seyrekleştirebildim ziyaretlerimi) Yapı Kredi’nin internet şubesine girmek zorunda kalıyorum. Bugün de zar zor giriş yapıp işlemimi hallettim çok şükür. Oradaki bir kaç işlem bile sinirlerime tavan yaptırmaya yetti. Buyrun nedenleri:

1- Girişte, tasarımı süper olan sanal klavyeyi zorunlu olarak kullandırmak süper bir uygulama(!). Diğer bankalar bunu seçenekli yaparak salaklık yapmışlar canım!

2- Bu kadar ay geçmesine rağmen hala Koçbank için ayrı Yapı Kredi için ayrı kodlarla ve şifrelerle giriyoruz. Heralde tembellik çökmemiştir veya nasılsa birleşme sırasında etrafı o kadar pislettik bişey olmadı öyle devam etsinler ne olacak demiyorlardır!

3- On sene önce kullandığım telefon ve adreslerin neden hortladığını hiç sormuyorum.

6- Hortlayan ve de sapıtan e-posta, adres ve telefon bilgilerini düzeltme imkanı sunmaları fevkalade güzel bir özellik! Hortlayan e-posta adresimizi güncelleyelim/silelim diyoruz. Salak olmayan menüler arasında zar zor buluyoruz giriyoruz (ne de olsa süper menüler onlar!). Değiştirme onayı için sms kodu gönderiyorlar. Sms’teki kodu giriyoruz tamam diyoruz bir de ne görelim: değiştiremiyormusuz!!! Olmazmış!!! Salakça mi akıllıca mı? Ha işlemin en başında ha en sonunda demişler ne farkeder değil mi!! Hayır hayır bankanın yazılım uzmanlarının iş akışı ve yazılım tasarım konusunda eğitime ihtiyacları yok kesinlikle. Sokaktan bululunan yazılım mühendisleri de yoktur ne de olsa! Hani belki onlara yazdırmışlardır diye hic aklımıza gelmiyor! Olur mu hiç!

4- Telefonla değiştirmemiz gerekiyormuş. Peki! Aradık ama neymiş: Şubeye gitmemiz gerekiyormuş. Aaa ne güzel! Sayenizde spor yapıyoruz canım. Diğer bankalar şubeye geliş gidişi azaltmaya çalışarak bizi spordan mahrum ediyorlar. Baksanıza yaptıklarına. Ama sizin şubeye göndermeniz çok akıllıca kesinlikle!! Tabii şubeden de “Buradan değiştiremiyoruz!” cevabı almak daha bir zevk veriyor insana!!!

5- Anket koymuşlar ama anketin not, öneri eleştiri kısmındaki alanı 256 karakter ile sınırlamışlar… Bravo yani.. Gören de parayla sms gönderiyoruz sanacak. Ama yok bunu yaparak bizim düşüncelerimizi kısa ve öz olan argo ve küfürlerle ifade etmeye zorlamıyorlar. Kesinlikle yok öyle bişey!

6- Bize yaz(MAY)ın sayfaları özellikle hızlı çalışıyor!!! Her bir sayfanın gelmesi 5dk bile sürmüyor. Eeee ama haklarını yememeli iyi hız degil mi? Yok yok yazmayalım diye değildir kötü düşünmüyorum!

7- Yazmadan olmaz! Verdikleri süper kullanıcı kodları çok güzel. O kadar uzun olması ve bu kodları akılda tutamamak bizim salaklığımız ne de olsa! Hem diğer bankalar kısa kod veriyorlar da aklımızda tutuyoruz da ne oluyor! Zihni çalıştırmak lazım ama degil mi?!

8- Bir övgü daha yazalım: Verdikleri kullanıcı kodlarına bir örnek: 00180******* Sizce baştaki ilk iki karakter nedir? Karar veremediniz mi? Neden? Çünkü biz salağız onlar da çok zeki ondan!

Bizim gibi sıradan ve aptal insan mantığı rakamlardan oluşan bir kullanıcı kodunun başındaki bu iki rakamın da 0 (sıfır) olduğunu düşünür değil mi? Ve hatta web’de yazılım tasarımı ve kullanıcı deneyimi açısından aralarındaki benzerlik nedeniyle sorun teşkil edecek bazı karakterlerin [0 (sıfır), O (Ordu'nun O'su), l (Lüleburgaz'ın L'si) ve benzeri] kullanıcı kodlarının ve şifrelerin başına veya içine konmamaması gerektiğini de düşünür.

Ama yok onlar bizim bu aptal beynimizi çalıştırmak için yazılım ve tasarım kurallarını sallayarak bu yukarıdaki karakterleri kullanıcı kodumuzun tam başına koyarak bize bulmaca çözdürmek istememişlerdir! İnsanın ekran önünde debelenip niye girmiyor bu demesini veya 0 mı 0 mu olduğunu anlamaya çalıştığını hayal etmek onlar için çok zevk verici de değildir kesinlikle!!!

Hem illa konacaksa B, C K gibi harf/rakam benzerliği olmayan harfleri koysalardı o zaman düşük IQ’lü beynimiz çok kolay algılar ve pratik yapamazdı ve ekran önünde debelenmemiş olacağımızdan sinirlerimiz zıplayarak egzersiz yapmamış olacaktı. Bu da Yapı Kredi kullanıcısına yakışmazdı.

Özlü sözler mi? Kesinlikle o dağarcığımızı kullanmıyoruz. Hayır hayır kesinlikle yok öyle bir şey!

9- Nasılsa o anket de göstermelik değildir. Değişecek bişey var mı? Vardır canııımm olmaz mı!!!

Her neyse, yazacak daha bir ton var da bu kadarı bile beni yordu. Eskiden en sık kullandığım banka iken şimdi artık sayfasını dahi görmek istemediğim bir banka oldu. Hatta açık konuşayım: Nefret ediyorum!!! Hele bir de bir koç logosu yerleştirdiniz ya tamam oldu gibi işte. Ne demeli süper bir tasarım süper bir banka oldu!!!

Allah biz salak ve düşük IQ’lü kullanıcılara sabır ve akıl versin. Onlara da güzel sözler duyma imkanı…


Comments
1 Comment   |    |  Comments RSS on this post.  |  
  • Evet süpper bi bankadır yapı kredi. Kullandığım en dandik web sitesine sahiptir. Bankaya gittiğinizde kuyrukta ananız ağlar bi de fıtık olursunuz. Bir kaç önce kredi kartı (ki kendileri lütfedip koç kartın devamı olarak gönderdi) için üyelik aidatı almışlardı. Geri verin dedim verdiler. 3 ay kullanmadım. Akıllanmışlardır diye yine kullanmaya başladım kartlarını, ertesi gün yine üyelik ücreti koymuşlar. Bu adamlar ciddi süper. Şimdi bu aidatı geri alıp almayacaklarını merak ediyorum. Almazlarsa ykb’yi mahkemeye vereceğim. Sonrada elime kararı alıp icra memuru ile haciz yapmaya gideceğim. Anlasınlarki bu ülkede bir tek onların borusu ötmemektedir.
    Hizmette sınır yokmuş. İsmet bu dandik bankanın reklamında niye oynadı, sayhan buna nasıl izin verdi, şadan ve ferhunde bu duruma ne dedi bilmiyorum. YKB tez zamanda batarsın inşallah

    .... Comment by Hasan CAN • October 27, 2007 @ 13:16 pm
  • Sorry, the comment form is closed at this time.

     
    SHATO Web Hosting Services