kek denemesi…

Wednesday March 29th 2006, 10:27 am |   |  Yemekler ve Tarifler | by eser s.

ilk kek denemesi olacaktı bu tam on yıl sonra.. gerekli malzemeleri bilmiyordum. nasıl hazırlayacağımı da! gecenin birinde google‘da kek tarifi diyerek şansımı denedim. bir kaç kek tarifine ulaştıktan sonra şeker gibi bir site olduğunu bildiğim portakal ağacı‘nda durdum sonunda. eee küçük kardeşimin bir zamanlar sıkça yaptığı ve benim de çok sevdiğim bir ıslak kek tarifi ile karşılaşmıştım ve oradaki tariflerin denenmiş ve geliştirilmiş olduğunu biliyordum. ayrıca tariflere lezzet garantisi verseler eminim ki hiç sıkıntı yaşamazlardı.. velhasılkelam baya bir okuyup ıslak kek yapmaya karar verdikten sonra (saat 02:00) gerekli malzemeleri bir kağıda yazıp bir poşetin içinde daire kapısına astım ki sabahları alışveriş ihtiyaçlarını kapıdan toplayan apartman görevlimiz bana da gerekli malzemeleri almış olsun… sabah biraz erken kalkıp işe koyuldum. portakal ağacı’ndan alıp kağıda yazdığım tarife göre başladım kek harcını hazırlamaya.. ama!! houston bir sorunumuz var! mikserim yok ki… elle karıştır karıştır nereye kadar! apartman görevlimiz sağolsun imdadıma yetişti. daire telefonundan arayıp varsa mikserlerini rica ettim. iki dakika sonra harcı mikserle karıştırır durumdaydım. harcı fırına attıktan sonra bir ahşap mangal şişi vasıtasıyla içini ara ara kontrol ettim pişmiş mi diye.. tahmin ettiğim gibi bir tarafı fazla kabardı (fırın resistansları!!). tarifte yazan 180derece ısının da fazla olduğuna kanaat getirdim. zira benim fırınım elektrikli bir mini fırındı. bu tür fırınlarda ısının büyük ve turbo fırınlara göre biraz daha düşük olması gerekiyormuş. ısıyı 140′a getirip kontrollerime devam ettim. bir ara yukarıdan yanmasın diye (üstten kaplayacak aliminyum folyom yoktu o ara) sadece alttan pişecek sekilde ayarladım fırını. yaklaşık 50 dakika sonra kekim bazı tarafları biraz fazla kabarmış olmasına rağmen güzel pişmişti.. ne de olsa çok uğraşıp emek vermiştim :) ve üstüne biraz vişne suyu ve ilk harcından ayırdığım sosu dökerek fırında üç beş dakika daha beklettim.

evet tadı güzeldi. yani on yıl sonra yapılan bu ilk deneme için gayet iyi görünüyordu. bir miktar apartman görevlimizin ailesine (sağolsunlar mikser olmasaydı…), bir miktar ev arkadaşım ve benim için ayırıp kalanını da o gün davetli olduğum misafirliğe götürdüm… sonuç mu? eleştiriler son derece olumlu ve güzeldi :) şimdi ikinci kek denemem için fırsat kolluyorum.. ha bir de tüm tavuk ve balık fırın için sırada bekliyor…
—–
denemek isteyenlere: ıslak kek tarifinin aslı portakal ağacı’nda başka bir kek tarifinin yorumlar kısmında sibel adlı bir site müdavimi tarafından bırakılmış. sonrasında site sahibi tarafından ıslak kek adresinde tarif olarak girilmiş.


Comments
No Comments   |    |  Comments RSS on this post.  |  
No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
SHATO Web Hosting Services